عسل در درمان اختلالات گوارشی

عسل برای دستگاه گوارش

عسل و سلامت عمومی دستگاه گوارش

با توجه به اهميت روزافزون بيمارى هاى گوارشى، روش هاى مختلف پيشگيرى و درمان بيمارى ضرورى به نظر مى رسد. با عنايت به عوارض عديده ناشى از مصرف داروها و نيز مقاومت دارويى به خصوص در رابطه با داروهاى شيميايى توجه برخى از پژوهشگران به داروهايى با منشا طبيعى معطوف شده است. عسل به عنوان ماده شفا بخش در انواع عفونت هاى موضعى و عفونت هاى باكتريايى مورد مصرف قرار مى گیرد. عسل مى تواند در كنار ساير داروهاى شيميايى به دليل داشتن فعاليت هاى ضد باكتريايى و به علت داشتن مواد قندى با اثرات اسموتيكى بالا كه مانع رشد باكترى ها مى گردد و هم چنين وجود مهاركننده هايى مانند پراكسيد هيدروژن، فلاونوئيدها و اسيدهاى فنوليك كه توسط زنبور عسل از گياهان مختلف وارد عسل مى گردد، در درمان بيمارى هاى گوارشى مورد استفاده قرار گيرد.عسل ماده ای است ملیّن و کمک کننده به هضم غذا ها که مصرف اندک،ولی دایمی آن برای فعالیت طبیعی دستگاه گوارش توصیه شده است.

تأثير عسل در كاهش ميزان آلودگي عفونت هاي روده اي

عفونت هاى روده اى امروزه از مشكلات مهم در دنيا مى باشند. بررسى هاى متعدد نشان داده اندكه عسل به ميزان زيادي خواص ضد باكتريايي، ضد پروتوزوئري، ضد قارچي و ضد ويروسي دارد. تأثير بازدارندگي آن حداقل روي ۲۱ گونه باكتريايي، ۹گونه قارچي از جمله كچلي ها، برفك پاي ورزشكاران، ۳گونه پروتوزوئري از جمله ژيارديا و طيف وسيعي از ويروس ها مثل هرپس و آنفولانزا ديده شده است. 

عسل به علت داشتن خواص میکروبی، مقوی معده و روده ها بوده و موجب تسهیل عمل دفع و لینت مزاج می باشد. عسل برای بیماران مبتلا به اولسر (زخم روده) بزرگ نیز مفید بوده و بهترین اوقات برای صرف عسل در این گونه بیماران دو ساعت قبل از ناهار یا ناشتا و ۳ ساعت بعد از شام و مقدار مصرف آن یک قاشق غذاخوری است و اگر مخلوط با آب گرم مصرف شود نتیجه بهتری عاید مریض خواهد شد.

درمان زخم معده و اثنی عشر با عسل

عسل به عنوان دارو برای امراض معده مانند: زخم معده، ورم معده و روده مؤثر است. به علت داشتن آهن و منگنز به هضم غذا کمک کرده و ترشح شیره معده را به حالت طبیعی برمی گرداند و دردهای معده را ازبین میبرد. از طرفی دارای کنش دوجانبه می باشد، اول واکنش موضعی: که مانند بهم آمدن زخم های خارجی موجب بهم آوردن زخم معده میگردد، دوم کنش تقویت کننده دارد که به طور یکجا روی بدن به ویژه روی دستگاه عصبی است. کنش اخیر آنقدر اهمیت دارد که امروزه قبول کرده‌اند پیدایش زخم های معده و اثنی عشر مربوط به عدم تعادل گیرندگی عصبی این اندامها است. بدین ترتیب پزشکی آزمایشی و بالینی امروز گواهی می دهند که اثر بهترین دارو برای درمان زخم های معده و اثنی عشر است.

در بسیاری از موارد زخم های معده ، ورم روده، ورم اثنی عشر و سرطان بر اثرباکتری هلیکو باکترپیلوری پدید می آید. آنتی بیوتیک های تجویز شده برای عفونت های ناشی از هلیکو باکتر پیلوری گران قیمت است و اغلب با عوارضی جانبی همراه است در حالی که عسل باکتری های طبیعی معده و روده را هم از بین می برد. عسل ماده ی ضدباکتریایی بسیار قوی است (که حتی تعدادی از سویه های مقاوم باکتری ها را می کشد). شاید بهترین خبر این باشد که عسل هیچ گونه عارضه ی جانبی ندارد می توان بدون هیچ خطری آن را به طور مرتب مصرف کرد.
همچنین عسل پروبیوتیکی بسیار کارآمد است، یعنی حاوی باکتری های بالقوه سودمندی مانند لاکتوباسیلوس و بیفدوباکتریوم و دیگر ترکیبات باقی مانده این باکتری هاست. چندین بررسی پژوهشی آثار مثبت پروبیوتیک ها را بر روی سلامت معده و روده نشان داده است.

عسل و دستگاه گوارش

نحوه استفاده از عسل برای بهبود زخم معده

الف- انجیر و عسل را به نسبت مساوی مخلوط نموده و میل نمایید بسیار نافع است.

ب-۲۰ گرم برگ و ریشه کاسنی را بجوشانید و صاف کرده آن را با عسل صبح ناشتا دو فنجان میل نمایید.

ج- هر روز صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری عسل میل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *