عسل در درمان بیماریهای ریه

از زمانهای بسیار قدیم مردم به خواص درمانی عسل در معالجه بیماریهای ریوی پی برده بودند. چنانچه بقراط نوشته است که شربت عسل برای از بین بردن سرفه و خلط سینه مسلول نافع است. هندوهای قدیم نیز عسل و شیر را بهترین دارو برای درمن سل و فشار خون می دانستند. عسل حاوی شماری از آنتی بیوتیک ها است که با آنها خاصیت ضدعفونی کنندگی پیدا می کند. همچنین عسل با دارابودن موادی چون اسانس تره بانتین، کافور و کاکوتی، باعث آرامش ریه ها و تخلیه ی اخلاط چرکی ریه ها می شود. به علت دارابودن مواد مذکور، مصرف عسل به عنوان مکمل داروهای تجویز شده توسط پزشک، برای بیماریهای ریوی بسیار نافع است

کسانی که به بیماری های ریوی، اعم از یک گرفتگی کم اهیت صدا ، سینه درد، سرفه و حتی سل مبتلا هستند، چنانچه به همراه داروهای تجویز شده توسط پزشک، عسل یا معجون های مختلفی از عسل را نیز به طور مرتب مصرف کنند، زودتر بهبود می یابند. لذا مصرف عسل به تنهایی، عسل رقیق شده در آب جوشیده ولرم یا سرد، عسل رقیق شده در شیر و مخلوط عسل و گلبرگ گل محمدی، برای درمان سرفه، گرفتگی صدا، بیماریهی عفونی ریه وسل ریوی سودمند است. همچنین مخلوط یک استکان سرکه و دو استکان عسل به مقدار یک قاشق غذاخوری در هر دوساعت، بری رفه سرفه، گرفتگی صدا و یماریهای ریوی موثر است. 

کاربرد عسل در درمان سل

اودینتسوف پژوهشگر روسی با خوراندن روزانه ۱۰۰ الی ۱۵۰ گرم عسل به بیمارانی که دارای سل بودند متوجه بهبود حالت عمومی، افزایش وزن، کاهش شدت سرفه، بالا رفتن مقدار هموگلوبین خون گردید و در مورد سه بیمار که دارای عفونت ششی بودند با خوراندن عسل نتایج خوبی به دست آورد از جمله زیاد شدن اشتها، افزایش وزن، کم شدن اخلاط و تعداد آبریزی در روز از شب زیادتر شد که پیش از درمان بعکس بوده است.

 

ابن سینا برای درمان مراحل اولیه سل مخلوط عسل با گلبرگ گل سرخ را تجویز می کند و معتقد است که برای نتیجه بهتر ، عسل باید قبل از ناهار خورده شود. همچنین خوردن عسل با شیر گرم داروی مناسبی برای درمان بیماری های شش است.

شواهد بسیاری بر این دلالت دارند که عسل داروی قوی ضد سل ششی است که به همین دلیل نمی توان از خواصی که در این زمینه دارد چشم پوشید با این وصف می توان تاکید کرد که عسل تقویت کننده ضروری برای افزایش پایداری تن در مقابل عفونت سلی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *